Meta Trader 4 Stokastik Osilatörü

Forex piyasasında trend oluşumlarının tespit edilebilmesi yatırımcılara yüksek kar oranları sunabilen önemli bir etmen durumundadır. Özellikle yatırımcıların oluşan trende hangi fiyat seviyesinden giriş yapacağı ve hangi fiyat seviyesinde işlem emrini durduracağı, yatırımcının işlemlerinin başarı oranını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu anlamda teknik analiz araçları aracılığı ile veri elde edilmesi ve bu verilerin başarılı bir şekilde yorumlanabilmesi, yatırım modellerinin başarısını doğrudan etkileyen önemli bir kriter konumundadır.

meta-trader-4-stokastik-osilatoru

Bu noktada Stokastik Osilatörü yatırımcılara sunduğu aşırı alım satım sinyalleri aracılığı ile, trend oluşumlarının tespit edilmesi ve oluşan trendin sürecinin belirlenmesi için oldukça etkin teknik analiz araçları arasında kabul edilmektedir. Piyasada birçok yatırımcı tarafından kullanılan Stokastik Osilatörü, Meta Trader 4 işlem platformunda, Ekle/Göstergeler/Oscillators/Stokastik Oscilator yolu izlenerek, fiyat grafiğinin alt kısmına eklenebilmektedir.

Formüller

Stokastik Osilatörü iki grafik içermektedir. Bu grafikler %K grafiği ve %D grafiğidir. Yatırımcılar bu grafikler aracılığı ile ilgili varlığın fiyat değişimine ilişkin öngörülerde bulunabilmektedir. %K grafiği değerleri, %K=100 x ( Son Kapanış Değeri – En Düşük Değer) / ( En Yüksek Değer – En Düşük Değer) formülü uyarınca, %D grafiği değerleri ise, %K grafiği değerlerinin hareketli ortalamasının alınması ile oluşturulmaktadır.

Parametre Penceresi

Yatırımcılar Stokastik Osilatörünü eklemek için gerekli seçimi yapmalarının ardından karşılarına, teknik analiz aracı ile ilgili parametreleri belirleyebilecekleri bir pencere çıkmaktadır. Yatırımcılar bu pencere aracılığıyla;

meta-trader-4-stokastik-osilatoru-parametreler

Parametreler Sekmesi;

  • %K zaman aralığı – % K Grafiği için kullanılacak zaman periyodunun seçiminin yapıldığı satır.
  • %D aralık – %D Grafiği için kullanılacak zaman periyodunun seçiminin yapıldığı satır.
  • Yavaşlama – Stokastik osilatörünün daha kolay yorumlanmasının mümkün kılmak için oluşturulan bu alanda, yatırımcılar grafik değerlerinin ortalama periyodunun seçimini yaparak, göstergenin daha anlaşılır sonuçlar verebilmesini mümkün kılmaktadır. Piyasa genelinde bu parametre değeri 5 olarak kullanılmaktadır.
  • Fiyat Alanı – Stokastik osilatöründe kullanılacak yöntem seçiminin yapıldığı alandır. Bu değer standart ayarlarda; Low/High olarak gelmektedir.
  • MA Metodu – Burada %D grafiğinin oluşturulması sırasında kullanılacak hareketli ortalama yönteminin seçimi yapılmaktadır.
  • Sabit En Düşük ve Sabit En Yüksek satırlarında ise, grafiğin hareket edebileceği değer aralığı belirlenmektedir.

Renkler Sekmesi;

Bu alanda oluşturulacak göstergeye ilişkin renk seçimleri gerçekleştirilmektedir.

Seviyeler;

Stokastik Osilatöründe yatırımcılar aşırı alım ve aşırı satım bölgelerini tespit edebilmektedir. Yatırımcılar bu sekmede belirleyecekleri eşik değerleri uyarınca, %K ve %D grafiklerinin aldığı değerler üzerinden yorum gerçekleştirebilmekte, grafiklerin üst eşik değerini geçmesi ile aşırı alım sinyali, grafiklerin alt eşik değerini geçmesi ile ise, aşırı satım sinyali alabilmektedirler. Piyasada genellikle kullanılan üst eşik değeri 80, alt eşik değeri ise 20’dir. Yatırımcılar bu sekmede yer alan stil satırından ise, oluşturacakları doğrulara ilişkin renk ve görüntülenme seçimlerini yapabilmektedirler.

Görüntülenme;

Bu alanda grafik değerlerinin hangi zaman periyodu uyarınca görüntüleneceğinin seçimi gerçekleştirilebilir.

Stokastik Osilatörünün Yorumlanması

Stokastik Osilatörü, yatırımcılara başarılı alım satım sinyalleri verebilmektedir. Bu noktada iki farklı yorumlama sisteminden bahsedilebilir;

meta-trader-4-stokastik-osilatoru-sinyal

Eşik Seviyelerinin Aşılması

Stokastik osilatöründe grafiklerin üst eşik değerini aştığı durumlarda piyasadan aşırı alım sinyalinin alındığı, alt eşik değerinin aşıldığı durumlarda ise, aşırı satım sinyalinin alındığı yorumu gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada piyasada ters yönlü bir trendin oluşması beklenebilir. Yatırımcıların bu yorumu getirirken dikkat etmesi gereken öncelikli nokta ise, grafik gösterimi için belirlenen zaman periyotudur. Stokastik Osilatörü farklı zaman periyotlarında farklı sinyaller verebilmektedir.

%K ve %D Grafiğinin Konumları

Stokastik Osilatöründe %K ve %D grafiklerinin konumları uyarınca da alım satım sinyalleri alınabilmektedir. %K grafiğinin %D grafiğini aşağıdan yukarıya doğru kestiği durumlarda, bir yükseliş trendinin oluşması, %K grafiğinin %D grafiğini yukarıdan aşağıya doğru kestiği durumlarda ise bir düşüş trendi oluşabileceği yorumu gerçekleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılarımız