Meta Trader 4 Göstergeler

Forex piyasasında yatırımcıların başarılı işlem modelleri oluşturabilmesi için önemli olan etmenlerden bir tanesi de teknik analiz araçlarıdır. Yatırımcılar teknik analiz araçları ile ilgili işlemleri nitelikli bir şekilde gerçekleştirebilmeleri ve yorumlayabilmeleri durumunda, özellikle verecekleri işlem emirlerinin fiyat seviyelerini doğru bir şekilde belirleyebilmekte ve varlıkların fiyat hareketlerini yorumlayabilme kabiliyetine kolaylıkla sahip olabilmektedirler.

Farklı emtia ve pariteler, farklı zaman dilimlerinde, farklı trend oluşumları gösterebilmektedirler. Yatırımcılar emtia ve paritelerin ilerleyen zaman diliminde göstereceği fiyat hareketlerini başarılı bir şekilde yorumlayabilmesi için teknik analizler ve teknik analizlerin, temel analizler ile birlikte yorumlanması oldukça önemlidir.

Meta Trader 4 işlem platformu içinde barındırdığı teknik analiz araçları ve göstergeleri ile yatırımcılara oldukça etkili işlem stratejileri gerçekleştirme fırsatını sunmakta, göstergelerin çeşitliliği ile uzman yatırımcıların bile tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir yapıyı ortaya koymaktadır. Aynı zamanda bu göstergelerin oldukça kullanıcı dostu bir menüde sunulması, piyasaya yeni giriş yapmış yatırımcıların da teknik analiz işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmesini mümkün kılmaktadır.

Meta Trader 4 işlem platformunda Ekle/Göstergeler yolunu takip ederek işlem platformunda kullanılabilen göstergelerin listesine ulaşabilirsiniz. Bu listede;

meta-trader-4-gostergeler

  • Trend başlığı altında, Moving Average, Bollinger Bands, Parabolic SAR, v.b. trend oluşumunu belirlemeye yardımcı olan göstergelere ulaşabilirsiniz.
  • Oscillators başlığı altında, MACD, Momentum, İchimaku Kinko Hyo v.b fiyat hareketleri doğrultusunda sonuçlar sunan ve piyasada sıklıkla kullanılan göstergelerin bir listesine ulaşabilirsiniz.
  • Hacimler başlığı altında ilgili varlığın işlem hacmi oranları ile ilgili verilerin değerlendirilmesi ile oluşturulan göstergelere ulaşabilirsiniz.
  • Bill Williams başlığı altında Accelerator Oscillator, Aligator, Market Facilitation Index, v.b. Bill Williams tarafından oluşturulan piyasada etkili sonuçlar doğurduğu tescillenmiş göstergelerin bir listesine ulaşabilirsiniz.
  • Özel başlığı altında ise, diğer kullanıcılar tarafından oluşturulmuş veya ilgili dizine eklediğiniz göstergelerin listesine ulaşabilirsiniz.

meta-trader-gostergeler-2Herhangi bir göstergeyi seçmenizin ardından ilgili göstergenin parametrelerini belirleyebileceğiniz bir ekran karşınıza çıkacaktır. Bu alanda ilgili göstergenin parametrelerini kendi yatırım stratejiniz uyarınca belirleyerek, Tamam butonuna basmanız durumunda ilgili göstergenin grafik ekranınıza geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Finans piyasaları aracılığı ile gerçekleştirilen işlemlerde yatırımcıların sermayelerinde verim alabilmesi ve gerçekleştirecekleri işlemlerinde başarı oranını artırmaları için oldukça önemli olan göstergeler, Meta Trader 4 işlem platformunda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Yatırımcıların bu noktada ilgili göstergelerin parametrelerini sağlıklı bir şekilde belirlemeleri finans piyasalarında elde edecekleri başarı için öncelikli etmenlerden bir tanesi konumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılarımız