Meta Trader 4 Fibonanci Dizileri

Teknik analiz işlemleri sırasında yatırımcıların etkili bir şekilde kullandığı teknik analiz araçlarından bir tanesi de Fibonacci Dizileri’dir. Yatırımcılar belirli bir matematiksel yapının, daha iyi anlaşılabilmesi amaçlanarak kullanılan dizilerden, varlıkların fiyat seyirlerinin hangi seviyelerde kırılma yaşayabileceğine ilişkin ön görülerde bulunabilmek amacı ile faydalanabilmektedir.

Fibonacci dizilerinde temel esas varlık fiyatlarının belirli bir düzen çerçevesinde hareket ettiği görüşüdür. Varlıkların geçmiş fiyat grafikleri incelendiği zaman da fark edilebileceği üzere, fibonacci dizileri varlık fiyatlarının dönüş yaşayacağı fiyat seviyelerinin oldukça başarılı bir şekilde tespit edilebilmesini mümkün kılabildiği gözlemlenecektir.

meta-trader-4-fibonanci-dizileri

Meta Trader 4 işlem platformunda araç çubuğunda yer alan Fibonacci Retracement butonu aracılığı ile Fibonacci dizileri kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Fibonacci dizilerinizin görünüm ve fiyat seviyelerini diğer teknik analiz araçları gibi belirlemeniz mümkündür. Bunun için fibonacci çizgisine çift tıklayıp, ardından fare sağ tuşa tıklamanız halinizde karşınıza gelecek olan pencerede, fibo özellikleri seçimini yaparak ilgili pencereye ulaşabilirsiniz.

Fibonacci Parametreleri

Fibonacci Penceresinde, Genel, Fibo Seviyeleri, Parametreler ve Görüntülenme olmak üzere 4 ana sekme bulunmaktadır.

  • Genel Sekmesi; Bu alanda oluşturduğunuz teknik analiz aracının adını belirleyebilir, açıklamalarınızı girebilir ve fibonacci dizilerinin görüntülenme şekillerini belirleyebilirsiniz.
  • Fibo Seviyeleri; Bu alanda grafik ekran üzerinde hangi seviyedeki fibonacci dizilerinin görüntülenebileceği, dizilerin hangi renk, çeşit ve kalınlıkta görüntüleneceği seçimlerini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Parametreler Sekmesi; Bu alanda oluşturduğunuz fibonacci dizininin hangi zaman aralıklarında veya fiyat seviyeleri arasında oluşmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz.
  • Görüntülenme; Fibonacci dizilerinin hangi zaman aralıklarında görüntüleneceği seçimini gerçekleştirebilirsiniz.

Fibonacci dizileri yatırımcıların gerçekleştirdikleri teknik analiz işlemlerinde, özellikle destek ve direnç noktalarını belirlemeleri esnasında faydalandıkları, etkili bir teknik analiz aracıdır. Yatırımcılar teknik analiz aracına ilişkin parametreleri doğru bir şekilde belirleyebilmeleri durumunda, oldukça başarılı yatırım modelleri gerçekleştirebilmekte, teknik analiz aracından elde ettikleri veriler uyarınca varlıkların fiyat hareketlerini oldukça başarılı bir şekilde öngörebilmektedirler.

One Thought on “Meta Trader 4 Fibonanci Dizileri

  1. Kemal on 14 Eylül 2013 : 09:34 said:

    Fibonacci dizinleri gerçekten sevdiğim ve işime yarayan bir analiz aracı. Yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılarımız