Borsa Nedir?

Borsa NedirTicarete konu olan mal ve kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalara borsa denilmektedir. Borsa denildiği zaman akla öncelikle hisse senetlerinin gelmesine rağmen tanımdan da anlaşılacağı üzere yalnızca hisse senetleri ile işlem yapılmamaktadır. Kıymetli evraklar hisse senetleri, tahvil, bono gibi ticari evraklardır. Emtia denilen ticari mallar ile değerli madenler, tarım ürünleri, sanayi metalleri, enerji ürünleri gibi geniş bir gruptan oluşmaktadır.

Borsaların hisse senetleri ile birlikte anılmasının nedeni, borsa binalarının hisse senetleri el değiştirmeye başladığında kurulmasıdır. 15. yüzyılda dünya deniz ticaretinin gelişim gösterdiği dönemde, ticari işlemlere hisse senetleri dahil olmuştur. İlk başta sokaklarda ve kahvehane gibi yerlerde gerçekleştirilen işlemler, işlem hacmi arttığında daha güvenli yerlerde yapılmak istenmiştir. Kayıt altında tutulmak istenmesiyle de borsa binaları kurulmaya başlamıştır. İlk borsa binası da Belçika’nın Anvers şehrinde kurulmuştur.

Tarım ürünleri ise ilk borsa işlemlerinin yapıldığı emtialardır. Dünya üzerinde meydana gelen uzun süreli ekonomik krizler tarım ürünlerinin fiyatlarında düzensizliğe doğal olarak da tüketici ve üreticilerin zarar görmesine neden olmuştur. Bu durumun önüne geçmek içinde üretici ve tüketicilerin katkısı ile pazar ve panayırlar kurularak tarım ürünlerinin fiyatlarında düzen sağlanmıştır. Bu şekilde de ilk borsa işlemleri gerçekleştirilmiştir.

Borsada yatırım yapmak günümüzde eskiye göre çok daha kolay ve basittir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemler ve fiziki alım – satım yapılmaması sayesinde daha güvenli işlemler yapılmaya başlamıştır. Eğer birikimlerinizi borsada değerlendirerek para kazanmak istiyorsanız, borsa nedir iyice öğrenmeniz gerekir ve kendi stratejileriniz ile borsada yol almanız gerekir.

Yeni yatırımcıların borsa nedir öğrenmesi amacıyla yazılmış olan bu yazıyı da okumanızı öneririm:
http://www.borsanasiloynanir1.com/borsa-nedir-yeni-yatirimcilar-icin-ozel-dosya/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılarımız